Stoglangiai

JAV vyko stoglangių šventė

Stoglangiai
Stoglangiai

Kaip ir kasmet nedideliame JAV miestelyje stoglangiai tampa pagrindiniu dėmesio traukos centru. Čia vietiniai gyventojai švenčia tradicinę langių ir stoglangių šventę. Jos metu laikomasi senų ir gražių papročių, atliekamos ritualinės apeigos, vakare stoglangiai nusipelno ir koncerto. Taip pat specialioje mieste išdygstančioje mugėje pristatomi patys naujausi langų modeliai, siekiama supažindinti žmones su stoglangių istorija.

Paprotys – puošyba

Labai didelį ir svarbų vaidmenį šioje šventėje turi papuošimai, kuriais dabinami stoglangiai. Pirmasis ritualas skirtas jaunoms merginoms ir primena kai kuriuos lietuviškus Joninių papročius. Dar netekėjusios paauglės turi prisiskinti daug baltų lauko gėlių ir jomis apkaišyti visas langų staktas, taip pat ir stoglangių. Ta mergina, kurios gėlės pirmos nuvysta rytojaus dieną – ta ištekės paskutinė. O ta, kurios gėlėmis ilgiausiai dabinasi stoglangiai, ta labai jau greitai sulauks jaunikio, beldžiančio į savo rūtų darželio vartus.

Kitas su puošyba susijęs paprotys parodo, ar žmogus turtingas bus ateinančiais metais. Vyrai susirenka lauke prie „Barbeque“ kepsninės, ir valgydami šašlyką spėlioja, kokia yra stoglangiai kaina. Vienas iš ten esančių žmonių žino teisingus atsakymus, bet niekam nesako. Galų gale, kai kažkas atspėja, kokia yra tiesa, tai tam vyrui bus labai gerai su su piniginiais reikalais visus ateinančius metus.

Kitas burtas liepia daryti taip: vienas vyras būna kambaryje, antrasis lipa ant stogo, jis turi bandyti įsibrauti į vidų. Tačiau jokiu būdu negali kaip nors paties lango pažeisti, įskelti ar sutrypti. Čia tinka tik stoglangiai plokstiems stogams. Tas vyras, kuris nugali, tas visus ateinančius metus turės labai gerą sveikatą ir galės ja didžiuotis.

Mugėje pristatytos naujovės

Miestelio centre iškilę angarai išnaudoti kaip informacinės palapinės ir kaip nedidelių pardavimų vieta. Čia įvairių firmų atstovai pristatė naujus ir pažangius modelius, taip pat kai kurie buvo parduodami stoglangiai akcija kaina. Pigiau jų per šventę įsigijo daugiau kaip penki šimtai žmonių. Mat į šią šventę susirenka ne tik vietinė bendruomenė, bet ir atvykėliai iš aplinkinių vietovių.

Atvykėliai iš kitų miestų paprastai vyksta su tikslu pigiau nusipirkti tai, ko labiausiai reikia, juos čia vilioja stoglangiai. Matmenys dažnai mugėje būna nedideli, nes norint tiesiog atvežti parodomuosius eksponatus, ne visada būtina gabenti pačią didžiausią turimą egzempliorių. Tačiau nusižiūrėjus gerus stoglangius ir susitarus su juos atvežusiais firmos atstovais, galima užsisakyti ir reikiamo dydžio.

Vyksta konkursai

Mugėje visuomet vyksta ir tradiciniai konkursai bei varžytuvės, pastatytos jau nebe mitologijos ir papročių pagrindu, o su labai šiuolaikiška potekste. Panašios varžybos, kur grumtųsi stoglangiai Kaune kažkada buvo planuotos surengti, tačiau nepakako biudžeto, o vietiniai rėmėjai taip pat tuo metu patyrė sunkmetį.

Tad viena iš konkursinių užduočių, sugalvoti, kaip turėtų funkcionuoti stoglangis, gaisro metu. Į šią rungtį dalyvauti susirinko keturių įmonių atstovai, kurie pademonstravo savo stoglangių daugiafunkciškumą. Pasirodo, yra netgi specialūs stoglangiai dumu salinimui. Skandinaviškos produkcijos gamintojai, kurių gimtinėje kaip tik gamta gaili karščio, ir rečiau vyksta gaisrai, kaip tik tokie stoglangiai ir yra gaminami. Jais susidomėjo daugybė į šventę susirinkusių žmonių, bandyta įsigyti juos iš varžytinių.

Kita rungtis turėjo parodyti stoglangių atsparumą smūgiams, todėl pralaimėtojai akivaizdžiai patirdavo didelius nuostolius – ne tik garbė nuplėšimą. Labai gerus rezultatus buvo iškovoję lietuviški stogangiai, Klaipedoje gaminami, kuriuos parodyti Amerikai buvo atvežę Europos Sąjungos atstovai. Laimėjo lenkai.