Knygynai

 Kur įsigyti bilietą į kitą pasaulį?

Knygynai
Knygynai

Ar pamenate, kaip vaikystėje per pasakas nusikeldavote į paslaptingus, dėmesį prikaustančius pasaulius? Knygynai — tai tarsi savotiškos kelionių agentūros, siūlančios apsilankyti įvairiausiuose tiek šios, tiek kitų planetų kraštuose. Knyga yra stebuklingas traukinys, dundantis per skirtingas dimensijas, leidžiantis mėgautis net kelių tūkstantmečių senumo kraštovaizdžiais. Tačiau jie iš tiesų nesikeičia — keičiamės mes, todėl kaskart galime panirti vis į kitokį pasaulį. Ir visai nesvarbu, kokia tai knyga. Knygynas gali pasiūlyti nepakartojamus nuotykius tiek fantastikos, tiek ir chemijos, biologijos, istorijos pasauliuose.

Jei po ranka nėra enciklopedijos, ko gero, ne visiems gali būti aišku, kuo vaizduotės ir mokslo pasauliams svarbūs 1455-ieji metai. O jie išties lemtingi. Juk tai — data, kurią galime laikyti pirmosios Johano Gutenbergo išspausdintos knygos gimtadieniu. Šis istorijos veikėjas išties pasistengė, kad įvairiausi leidiniai galėtų greitai ir paprastai sklisti po visą pasaulį. Jo dėka spausdinimo technologijos patyrė perversmą, ir vietoj to, kad būtų vargstama su atskiromis literomis, pradėtas masinis spausdinimas. O netrukus pasirodė ir pirmieji knygynai.

Pradžia nebuvo lengva — kaip ir kitose srityse, spausdinimui reikėjo lėšų bei išmanymo. Tačiau pamažu technologijos dar tobulėjo ir knygynai tapo nepakeičiamu žinių šaltinių. Taip atsirado galimybė gauti ne vien religinių leidinių, bet ir patenkinti mokslo žinių poreikį. Knyga ne vien dėl brangumo, bet ir dėl joje slypinčios išminties tapo didžiule vertybe. Netgi ėmus įvairius spaudinius leisti masiškai jie nenuvertėjo. Atvirkščiai, paklausa tik augo.

Tačiau keliaukime į mūsų kraštus. Pirmasis lietuviškų ir užsienio leidinių knygynėlis Lietuvoje atvėrė duris 1904 metais. Jam, įsikūrusiam Vilniuje, vadovavo Petras Vileišis. Iki to laiko knygos dažniausiai buvo platinamos pavienių asmenų, keliaujančių knygų pirklių. Anksčiau mūsų šalyje įsikūrę knygynai dar negalėjo prekiauti knygomis lietuvių kalba, tad piliečiai sklaidė rusiškus, vokiškus, prancūziškus ir kitokius leidinius.

Vis dėlto patirtis pamažu plėtėsi, tad skaitytojus vilioti ėmė ir kiti nauji knygynai vilniuje. Neatsiliko ir kiti mūsų šalies miestai — pasaulių duris drąsiai vėrė knygynai kaune, kiek mažesni knygynai panevezyje, didesni knygynai klaipedoje ir kitur. O šiandien jau nelengva ir suskaičiuoti, kiek klientų kasmet sulaukia knygynai siauliuose arba knygynai marijampoleje, kituose Lietuvos miestuose bei miesteliuose. Svarbi naujovė yra ir knygos internetu. Tai yra nuostabi galimybė išvysti įprastą knygą elektroniniu pavidalu, užsakyti tikrą, išspausdintą, dažais dar kvepiantį variantą tiesiai į namus. Pirmasis elektroninis knygynas įkurtas daugiau nei prieš 15 metų — 1997 metais. Nuo tada knygų įsigijimas tapo žymiai paprastesnis ir netgi pigesnis. Elektroniniai knygynėliai taiko įvairias nuolaidas.  Be to, jiems nereikia mokėti už prekybos salių priežiūrą, papildomus darbuotojus. Tad kelionė į pasaulius tapo dar lengviau pasiekiama. Ko gero, net jei užsidarytų visi knygynai alytuje ar bet kuriame kitame mieste, net ir visoje Lietuvoje, virtualūs keliautojai ir toliau galėtų mėgautis knygiška vaizduote ir žiniomis.

Iš tiesų, juk knygos nepamainomos net ir šiame technologijų amžiuje. Mes vis dar skaitome, ieškome informacijos tarp galybės puslapių. Knygos atlieka daug funkcijų. Vienus traukia galimybė pailsėti nuo dienos rūpesčių, įtampos. Juk knygos, puodelio gardžios arbatos, šokolado plytelės ir minkšto apkloto derinys skamba išties viliojančiai, ar ne? Kiti neįsivaizduoja mokymosi be storiausių žinynų, enciklopedijų, vadovėlių. Jie teigia, kad skaitydami išspausdintą informaciją įsimena žymiai greičiau r lengviau. Knygos — tai ir terapija, ir pramoga, ir priemonė visapusiškai tobulėti. Taigi, didžiuliai knygynai siūlo nukeliauti į neregėtus ir negirdėtus kraštus. Ten, kur laukia nuotykiai, fantastinės būtybės, netikėti ir tikri dėsniai. Ten, kur teks sugauti genialų nusikaltėlį, išgyventi priešų apgultį arba aistringai įsimylėti. Taigi, kokią kelionę rinksitės šiandien?