Knygos

Knygų formatas keičiasi, tačiau reikšmė išlieka

Knygos
Knygos

Knygos skatina žmones kurti, mąstyti ir keistis. Literatūra pasaulyje per visą žmonijos istoriją įvykdė daugiau revoliucijų nei prancūzai savo šalyje. Knygos skleidė ir platino religijas, mokė skaityti ir suprasti pasaulį, propagavo netiesą ir melą, ragino mylėti žmones ir savo šalį – visa tai keitė pasaulio žmones ir skatino juos augti. Dabar knygos vaidmuo kiek pakitęs – informacija sklinda socialiniais tinklais, madas diktuoja žiniasklaida, religija jau įsitvirtinusi.

Rinktis iš ko tikrai yra

Knygų yra įvairių – grožinės literatūros, mokslinės, šviečiamosios. Kiekviena knygų rūšis turi skirtingą tikslą ir kitą skaitytojų ratą. Vieniems patinka pasinerti į rašytojo sukurtą fantazijų pasaulį, stebėti meilės istorijas ar f

antastiniu orlaiviu keliauti į kosmosą, kiti mėgsta sužinoti mokslinius faktus, pažinti kiekvieną pasaulio, kuriame gyvena, lopinėlį. Tretiems knygos – tiesiog informacijos šaltinis, kuris papildo jų intelektą dar keletu puslapių. Skaitomiausios knygos dažniausiai būna grožinės literatūros kūriniai – romanai, apsakymai, novelių rinkiniai, į kuriuos sudėtos meilės istorijos ir futuristiniai pasakojimai. Pastarąjį dešimtmetį bestselerių sąrašo nepalieka paulo coelho knygos. Rašytojas, karjerą pradėjęs nuo piemens istorijos knygoje „Alchemikas“, nuolat išleidžia naujų, masėms suprantamų, filosofiniu pagrindu parašytų gražių ir lyriškų istorijų.

Kulinarinių knygų formatas yra pakitęs

Pastaruoju metu Lietuvoje itin populiarios kulinarinės knygos. Žinomi šalies žmonės šypsosi nuo kulinarinių knygų viršelių, siūlo visiškai paprastus, tačiau skanius ir nežinomus receptus. Vienas pavyzdžių – beatos knyga. Beata Nicholson išleidusi knygą ėmė kurti labai sėkmingą ir Lietuvos žiūrovų mėgstamą kulinarinę laidą. Žurnalistės Beatos paslaptis knyga tai nebrangiai ir greitai paruošiami, tačiau estetiškai gražiai atrodantys produktai. Beatos knyga atitinka kategoriją naujausios knygos ir knygynuose stovi greta žymių pasaulio kulinarinių knygų. Ši knyga – tai visai nedaug teksto, receptų, yra daugybė akį traukiančių, spalvingų ir apetitą keliančių nuotraukų. Panašus formatas ir kitos Lietuvos menininkės – Nomedos – kulinarinės knygos. Čia receptai įpinami į šeimos istorijas, pasakojama, kaip, pavyzdžiui, Nomedos dukra gamino triufelius, aprašomas jų receptas. Knyga pilna spalvingų autorės ir maisto nuotraukų, o tai įrodo, jog kulinarinių knygų formatas yra visiškai pakitęs, lyginant su paskutiniu dešimtmečiu, ir dabar prilygsta katalogui, tinkamu dovanoti artimiems žmonėms.

Populiariausios – psichologinės ir vaikų knygos

Lietuvos knygynuose, apžvelgus daugybę  lentynų, galima išskirti tendencijas, kokios knygos yra populiariausios. Didelė knygynų dalis visuomet vadinama knygos vaikams.  Čia puikuojasi pagal vaikų amžių surikiuotos knygos – pasakos, komiksai, spalvojimo knygutės, knygos su žaidimais, knygos paaugliams. Pagal didelį knygų kiekį ir pasirinkimą galima daryti išvadą, jog vaikų švietimu Lietuvoje tikrai rūpinamasi. Dar vienas didelis ir akį traukiantis knygų blokas Lietuvos knygynuose – psichologines knygos. Pastaruoju metu mūsų šalyje ir visoje Europoje tapo itin populiaru užsiimti savišvieta, asmeniniu tobulėjimu, domėtis psichologiniais triukais, pagerinančiais gyvenimą. Ypač perkamos sėkmės istorijos bei patarimų knygos, atskleidžiančios, kaip valdyti savo pinigus, sukurti sėkmingą verslą, nugalėti asmeninius iššūkius, tapti lyderiu, dirbti komandoje, susirasti darbą ir taip toliau. Nors tai nėra tikrosios ir rimtosios psichologinės knygos, mokslo populiarinimo ir savišvietos literatūra jas tikrai galime vadinti. Tiesa, pavyzdžiui,  Gineso rekordu knyga irgi yra mokslo populiarinimo priemonė, tačiau anksčiau minėtosios psichologinės knygos suteikia ne tik sausų teorinių žinių, bet ir padeda gerinti skaitytojų gyvenimo kokybę.

Knygų reikšmė išlieka

Augant naujųjų technologijų populiarumui, vis dažniau knygos online pakeičia realių knygų skaitymą. Žmonėms patinka greitai internete susirasti visą knygą vietoj to, kad eitų į knygyną, ir skaityti naudojantis kompiuteriu ar planšete. Vis dėlto tokį būda renkasi ne visi – dauguma pirmenybę teikia klasikinėms, iš popieriaus pagamintoms ir spaustuve kvepiančioms knygoms. Tai tik įrodo, jog knygos yra vis dar reikšminga mūsų visuomenės dalis.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *