Kepenų cirozė lygu gyvenimo pabaigai?

Hepatitas C – tai viruso sukeltas kepenų uždegimas. Apie 80 proc. šia liga užsikrėtusių žmonių suserga liga, kuri vadinasi lėtinis hepatitas, o likusieji tiesiog pasveiksta. Šiandien gydytojai hepatitą C įvardija kaip itin pavojingą ligą, kurią visiškai įveikti pasiseka tikrai ne visiems. Medikai teigia, kad apie 60 proc. kepenų vėžių atveju išsivysto būtent iš hepatito C.
Hepatitas C plinta per kraujo perpylimus ar injekcijas nesteriliomis adatomis. Būtent dėl šių aplinkybių dažniausiai hepatitu C serga medikai ar buvę kraujo donorai. Sklando klaidingos nuomonės, kad šia liga užsikrėsti galima net neatsargiai darantis manikiūrą, tačiau tai netiesa – užsikrėtimui reikalingesnis masyvesnis kontaktas. Tačiau žmonės, vartojantys leidžiamuosius narkotikus, dažnai aukojantys kraujo, turėję kraujo perpylimus patenka į rizikos grupę. Tokiems žmonėms dažniausiai nustatomas hepatitas C tyrimai atliekami žmonėms, sirgusiems lytiškai plintančiomis ligomis, dažnai keičiantiems partnerius, tiems, kuriems kraujas buvo perpiltas iki 1990 m.
Visi galime būti šios ligos nešiotojai, o simptomai gali nepasireikšti ir dešimt metų, todėl įtariantiems ligą, ar esantiems rizikos grupėse, medikai visada pataria pasitikrinti. Sugaištas laikas gali būti neįkainojamas.
Hepatitas C šiandien yra viena aršiausių ir ko gero pavojingiausių ligų, kurios bijo net patys medikai. Kadangi virusas yra atsparus aplinkos poveikiui (tuo skiriasi hepatitas A, B ir C), užsikrėsti galima ir nuo išdžiūvusios kraujo dėmės. Todėl itin atsargiai reikia rinktis, kur darytis tatuiruotes, veriantis auskarus ar net naudojant svetimą dantų šepetėlį.
Lietuvoje yra apie 60 tūkstančių hepatitu C užsikrėtusių žmonių, nors nuo šios ligos gydosi vos ketvirtadalis. Ilgą laiką po užsikrėtimo žmogus gali jaustis visiškai sveikas ir nesusimąstyti, kad yra užkrėstas. Nors simptomai gali pasireikšti po daug laiko, užkrėsti kitus žmones jis galėjo ir dar nežinodamas, kad serga. Kartais gana sunku suprasti, kad Jūsų organizmą užvaldė hepatitas C pozymiai, galintys pasireikšti jau po kelių savaičių, panašūs į peršalimą: karščiavimas, pykinimas, nuovargis, raumenų skausmas ir maudimas. Kalbama, kad gelta yra pats ryškiausias hepatito c požymis, tačiau ji pasireiškia vos 10 proc. užkrėstųjų. Tokie požymiai gali trukti kelis mėnesius arba praeiti ir užkrėstieji vėl jaučiasi gerai, todėl į gydytojus nesikreipia. Taip pat liga daug mėnesių gali nepasireikšti ir jokiais simptomais. Būtent dėl šios apgaulingos savybės, kuri klaidina žmones, hepatitas C dar medikų vadinamas tyliuoju žudiku.
Hepatitui C perėjus į lėtinę formą, vėl kankina nepastovūs į gripą panašūs simptomai: karščiavimas, nuolatinis nuovargis, sąnarių skausmas, alkio stoka, kartais odos problemos. Kadangi šie simptomai tai pasirodo, tai išnyksta, užkrėstieji dažniausiai nieko rimta neįtaria, galvoja, jog tai susilpnėjusi imuninė sistema ir tiek. Jei įtariate kad užsikrėtimas jau galėjo pasieti kepenų cirozę, turėtų pasirodyti tokie simptomai: odos niežulys, šlapimo patamsėjimas, didėjantis nuovargis, odos ir akių pageltimas, kraujavimas, svorio netekimas ir kt.
Diagnozavus hepatitą C, žmonėms dažnai tenka pakeisti kai kuriuos gyvenimo įpročius. Tačiau pirmiausia medikai siūlo susitaikyti su liga, teisingai ją priimti, nekaltinti savęs ir kitų. Hepatitas C – tai jokiu būdu nėra mirties nuosprendis. Žinoma, apie tokias aktualias ligas daug diskutuoja ir pačias kraupiausias istorijas pasakoja įvairiuose forumuose. Vienas iš tokių turbūt yra supermamų klubas hepatitas C diagnozuotas žmonėms, nereiškia, jog diagnozuota tokia pati istoriją, kokią kažkas papasakojo forume.
Svarbiausia realiai pažvelgti į savo ligą ir gerai su ja susipažinti. Svarbu žinoti, kad užsikrėtus labai susiję bus liga hepatitas C ir mityba. Jei neesate gerai susipažinę su šiuo ligos aspektu, būtinai konsultuokitės su gydytoju. Dažniausiai žmonėms, užsikrėtusiems hepatito c virusu negalima valgyti gyvūlinės kilmės riebalų, riebios mėsos ar žuvies, riebių padažų, kietai virtų kiaušinių, raugintų, marinuotų vaisių ir daržovių, rūgščių vaisių, saldumynų, aštrių prieskonių. Ar tai negailestinga dieta? Sergantys šia liga teigia, jog taip tikrai nėra. Pradėjus daugiau galvoti apie maistą ir renkantis sveikesnius produktus net ir sirgdamas jautiesi geriau ir lengviau. Hepatitas C nėra neišgydoma liga, tačiau geriausia ją diagnozuoti kuo greičiau. Jei kilo įtarimas – nieko nelaukite ir kuo greičiau kreipkitės į gydytojus.