Informacija. Siekiate itin gerų rezultatų paieškos sistemose? Siūlome mokamą paslaugą - straipsnių talpinimas aukštą Google PageRank turinčiose svetainėse. Plačiau skaitykite čia.

Elektros kainos

Ar daug mokame už elektrą?

Elektros kainos

Elektros kainos

Netylant kalboms apie planuojamą statyti naują atominę elektrinę ir apie kitus, alternatyvius elektros gaminimo būdus, daugeliui kyla klausimas – ar elektra Lietuvoje per brangi, ar jos kainos – suprantamos ir telpa į „įprastas“ ribas? Diskusijų ir nuomonių – apstu. Diskutuojant, ar elektros kainos didelės, ar ne, vertėtų į viską pažvelgti plačiau, o ne tik prisirišti prie elektros savikainos.

Iš ko susideda elektros kaina?

Elektros, kaip ir bet kokių kitų paslaugų ar prekių kainos susideda iš kelių dedamųjų. Elektros kainos visumą sudaro: įsigijimo kaina, perdavimo paslaugos, sisteminės paslaugos, skirstymas vidutinės įtampos tinklais, skirstymas žemos įtampos tinklais, visuomeninio tiekimo paslaugos ir VIAP. Apie elektros kainos sandara ir jos dedamąsias detaliau:

  • Elektros įsigijimo kaina visuomeniniams tiekėjams yra nustatyta, jos dydis – 16,13 centų už kilovatvalandę.
  • Elektros energijos pervedimas – jį sudaro specializuoto perdavimo sistemos operatoriaus sąnaudos, perduodant elektros energiją aukštos įtampos tinklais.
  • Sisteminės paslaugos – tai paslaugos, kurios padeda užtikrinti visą ,,elektros kelio” nuo gamintojo iki vartotojo perdavimą. Sistemines paslaugas galima apibūdinti kaip visapusišką prevencijos nuo nelaimingų atsitikimų užtikrinimą – tai ir galios rezervai, ir įvairios saugos sistemos.
  • Elektros energijos skirstymas – tai įmonių, užsiimančių elektros energijos skirstymu vidutinės ir žemos įtampos, darbo įkainiai.
  • VIAP (viešuosius interesus atitinkančios paslaugos) susideda iš skirtingų dedamųjų, tai mokesčiai Lietuvos elektrinei, mokesčiai termofikacinei elektrinei ir kitoms, alternatyvią elektros energiją gaminančioms elektrinėms.

Kaip matoma, nuo elektros savikainos iki galutinės elektros kainos vartotojams yra nemažas kelias, kurį galima apibūdinti kaip elektros tiekimo ir ,,keliavimo” kainą. Galimybė, kad elektra kainuotų tiek, kiek kainuoja tik ją pagaminti, nėra, kadangi tai nėra fiziškai apčiuopiama prekė, kurią nusipirkęs asmuo, savarankiškai galėtų parsivežti namo.

Ar už elektrą mokame daug? Per daug?

Elektros kainos gyventojams 2013 metais sumažėjo – tai galima vertinti kaip labai teigiamą reiškinį. Elektros kainuos nuo 2013 sausio 1 d sumažėjo beveik dviem centais už kilovatvalandę. Nors du centai neatrodo labai didelė suma,  tačiau mokant, tarkime, už du šimtus kilovatvalandžių, sutaupoma jau nebe centai, o keturi litai. Įvairiuose miestuose – elektros kainos kaune, ypač elektros kainos vilniuje 2013 metais sumažėjimas sukėlė labai teigiamą atgarsį visuomenėje. Elektros kainos 2013 metais sumažinimas leido gyventojams – ypač tiems, kurie namuose naudoja elektrinius šildytuvus, sutaupyti nemažai pinigų. Tokia tendencija leidžia tikėtis, kad elektros kainos lietuvoje tendencingai kris.

Daug galimybių taupyti

Šalia elektros kainos mažėjimo galime įžvelgti ir kitas tendencijas, dėl kurių kainos už elektros suvartojimą gąsdins mažiau – tai elektrinių prietaisų elektros naudojimo mažėjimas. Atsirandant naujoms technologijoms, dauguma naujų elektrinių prietaisų yra kuriami itin ekonomiški – galingi kaip ir anksčiau, tačiau naudojantys ženkliai mažiau elektros energijos. Tai elektros kainos, ar kitaip tariant, elektros tarifo nemažina, tačiau palengvina siekį elektros energijos suvartoti mažiau. Taip pat pamažu į Lietuvą atkeliauja vakarietiška ekologijos tendencija – žmonės raginami ne tik tausoti gamtą, tačiau ir prižiūrėti savo asmeniškai suvartojamus tiek elektros, tiek kitų paslaugų kaštus. Internete gausu informacijos, kaip derėtų ,,saugoti” ir prižiūrėti savo suvartojamų paslaugų kiekius.

Žvelgiant plačiau – Lietuvą lyginant su kitomis pasaulio šalimis, rasime valstybių, kurių gyventojai už elektrą moka mažiau (kai kurie – išvis  nemoka), tačiau taip pat rasime ir valstybių, kurių gyventojai už elektros kilovatvalandę moka kone dvigubai daugiau nei lietuviai. Svarstant ar elektros kainos didelės, reikėtų apžvelgti ir kitų paslaugų kainas – jei elektra Lietuvoje nėra pati pigiausia, galbūt kitos paslaugos ženkliai mažesnės, lyginant su kitomis valstybėmis?

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *