Informacija. Siekiate itin gerų rezultatų paieškos sistemose? Siūlome mokamą paslaugą - straipsnių talpinimas aukštą Google PageRank turinčiose svetainėse. Plačiau skaitykite čia.

Elektros kaina

Ar žinome, už ką mokame?

Elektros kaina

Elektros kaina

Turbūt kiekvienas suaugęs žmogus, pats mokantis už komunalines paslaugas, yra suinteresuotas elektros kaina. Šis dydis nėra pastovus. Jis priklauso nuo elektros tarifo. Kodėl vienas tarifas taikomas energijos kiekiui, sunaudojamam naktį, o kitas – dienai? Tai priklauso nuo to, ar egzistuoja vienos laiko zonos, ar dviejų laiko zonų tarifo įkainiai. Kokios dedamosios lemia patį tarifo dydį? Visos su elektros kaina susijusios sąvokos bus paaiškintos netrukus.

Tarifai lemia kainas

1 kwh elektros kaina dieną ir naktį skiriasi – tą žino dauguma. Ją lemia skirtingi tarifai. Tiesa, kaina, kurią mokame už elektrą, skiriasi tuo atveju, kai taikomas dviejų laiko zonų tarifas. Tai reiškia, kad dedamosios, lemiančios sumos, kurią sumokėsime už elektrą, dydį, yra nevienodos. Egzistuoja dienos ir nakties bei savaitgalio dienų dedamosios. Kokios jos? Štai vienos laiko zonos dedamoji yra universali ir šiuo metu yra 47,4 cento už vieną kilovatvalandę. Kalbant apie dviejų laiko zonų tarifą, nakties ir dienos dedamosios skiriasi. Dieną už elektrą mokame 51,3 centro už kilovatvalandę, o naktį bei savaitgalio dienomis – 38.4 centro už vieną išnaudotą kilovatvalandę. Taigi, kaip matome, elektros kaina gyventojams skaičiuojama ne tik priklausomai nuo išnaudoto energijos kiekio, bet ir tarifo. Kas nustato šiuos tarifus? Tai sudėtinga sistema. Tarifus lemia daugybė veiksnių. Įtakos šiems dydžiams turi ir ekonominė, ir politinė šalies situacija. Vieną reikėtų prisiminti – elektros kaina Lietuvoje visuose miestuose yra vienoda. Kitaip tariant, elektros kaina yra veikiama tarifo dydžio, bet ne to fakto, kuriame mieste gyvenate. Tai reiškia, kad elektros kaina klaipedoje yra tokia pati, kaip ir elektros kaina kaune. Tai atrodo savaime suprantama. Kodėl kainos už elektrą galėtų skirtis? Juk energija visai šaliai tiekiama tuo pačiu principu. Turbūt nežinančių, kad elektros kaina vilniuje yra tokia pati, kaip ir kituose miestuose, nėra daug, tačiau atsiranda žmonių, nepakankamai informuotų apie tai. Turbūt didžiajai daugumai aktualesnis yra kainos kitimas. Taip, tiesa yra tokia, kad elektros kaina 2013 gali skirtis nuo kainos 2014 metais ar metais aukščiau – 2012. Ji kinta, tačiau paprasti elektros energijos vartotojai dėl to negali nieko padaryti. Žinoma, elektros kaina visada galima koreguoti, įvedus energijos taupymo programą.

Nuo ko, iš tiesų, priklauso mokesčių dydis?

Kaina, kurią mokame už elektrą, priklauso ne tik nuo tarifo, bet ir nuo sunaudotos energijos kiekio. Tie, kurie mėgsta skųstis dėl didelių mokesčių, turėtų peržiūrėti ir objektyviai įvertinti, ar saikingai naudoja elektrą. Dviejų laiko zonų tarifas yra labai naudingas, kadangi, atsižvelgus į tai, kad naktį ir savaitgaliais elektra pigesnė, galima koreguoti energijos vartojimą. Paprasčiausias pavyzdys – skalbimas. Automatinės skalbyklės naudoja nemažai vandens ir energijos. Elektrą taupysite skalbimus atidėję vėlesniam paros laikui (nuo 23 valandos vakaro iki 7 valandos ryto) arba šeštadieniui, sekmadieniui. Tai tik vienas iš daugybės taupymo variantų. Nereikėtų pamiršti, kad taupydami elektrą, ne tik taupote pinigus, bet ir elgiatės ekologiškai. Kam be reikalo eikvoti brangią energiją? Juk nebūtina kambaryje, kuriame konkrečiu metu nebūname, laikyti įjungtą šviesą. Nebūtina laikyti visą parą įjungto televizoriaus ar kompiuterio, jei šiais prietaisais nesinaudojame. Į viską reikėtų žiūrėti paprasčiau ir taupiau. Kai išmoksime sąmoningai naudoti turimus išteklius, elektros kaina nebegąsdins – paprasčiausiai sugebėsime poreikius apriboti iki būtiniausių. Tokiu būdu ne tik sutaupysime mokesčių sąskaita, bet ir ugdysime alternatyvų požiūrį į besaikį vartojimą, kuris dabar pasaulyje kelia daug problemų.

Comments are closed.