Cukrinis diabetas

Cukrinis diabetas: liga, kurią reikia prisijaukinti

Kartais nuėję pas gydytoją, gauname siuntimą išsitirti kraują dėl cukrinio diabeto. Keistai ir „saldžiai“ skambanti liga verčia nerimauti. Nesuprasdami, kas tiksliai tai yra, bet girdėję daug gąsdinimų, tyrimą vis dėlto pasidarome. Dažniausiai gydytojai nudžiugina – viskas gerai. Tačiau kai kas išgirsta ir blogesnių žinių: jums – cukrinis diabetas.

Girdėta, bet neaišku 

Cukrinis diabetas
Cukrinis diabetas

Tuomet ir pradedama naršyti internete,  skambinti giminaičiams, sergantiems šia liga. Ką daryti toliau? Kaip gyventi? Ir apskritai kas yra cukrinis diabetas: ar tai – mirtina liga? Daugybė klausimų ir nežinomybė sukasi galvoje ir kelia nerimą širdyje. Labai stipriai supaprastinus, būtų galima pasakyti, kad cukrinis diabetas – ne mirtina liga tam, kuris išmoksta pakeisti savo gyvenimą, nuolat tikrintis gliukozę kraujyje ir net pačiam leistis insuliną, jei to prireikia. Mat cukrinis diabetas yra viso gyvenimo liga, su kuria teks išmokti gyventi draugiškai.

Sergančiųjų – gausu 

Iš tikrųjų cukrinis diabetas – gana „populiari“ liga. Sergančiųjų visame pasaulyje yra išties daug. Suskaičiuojama apie 100 mln. žmonių. Lietuvoje jų irgi gana gausu – apie 54 tūkstančiai. Nors ši liga – labiau suaugusiųjų, antsvorio turinčių žmonių, bet ja serga ir vaikai. Mūsų krašte yra apie 350 ligoniukų. Be abejo, kaip ir visos lėtinės ligos, vaikų cukrinis diabetas pareikalauja atidumo ir gyvenimo pokyčių iš visos šeimos. Kuo vaikas vyresnis, tuo visiems lengviau. Tai reiškia, kad jis moka save sekti, matuotis gliukozę, leistis insuliną. Tiesą sakant, jaunieji pacientai gydytojus ir tėvus net nustebina savo rimtumu ir atsakomybe. Kartais jie sugeba labiau susivaldyti nei vyresni asmenys, kurie privalo mesti rūkyti, laikytis griežtos dietos ir pan.

Ligos valdymas 

Būtų neteisinga sakyti, kad cukrinis diabetas – lengva liga. Taip nėra. Tačiau suvaldyti šią ligą bent iš dalies gali visi. Tai – kiekvieno atsakomybė prieš save. Visų pirma, cukrinis diabetas dieta – neatskiriami žodžiai. Sergant šia liga, būtina riboti sočiųjų riebalų rūgščių vartojimą (kitaip tariant, nevalgyti riebiai), mokėti įvertinti angliavandenių kiekį pateiktame maiste. Taip pat privalomas lengvas sportas, kraujospūdžio ir cholesterolio kiekio kraujyje mažinimas. O apie rūkymą negali būti jokios kalbos!

Požymiai – neryškūs, komplikacijos – mirtinos

Kaip suprasti, kad gali sirgti cukriniu diabetu? Gydytojai teigia, kad cukrinis diabetas pozymiai nėra labai lengvai suprantami. Simptomai nėra būdingi tik šiai ligai. Be to, jie priklauso ir nuo ligos tipo. Mat yra skiriamas pirminis ir antrinis cukrinis diabetas bei tolerancijos gliukozei sutrikimas. Pirmo tipo diabetas pasireiškia silpnumu, nuovargiu, pagausėjusiu šlapinimusi, troškuliu, kūno masės kritimu, pykinimu ir iš burnos sklindančiu acetono kvapu. Antro tipo cukrinis diabetas simptomai – praktiškai tie patys kaip ir pirmojo, tačiau pasireiškia vėliau, kai liga jau yra pažengusi. Deja, diabeto stiprumas ir nesuvaldymas laiku gali kainuoti net žmogaus gyvybę. Vėlyvos komplikacijos sukelia komą. Ši koma vadinama diabetine ir ištinka tuomet, kai ligonio organizmui stipriai trūksta insulino. 

Svarbu tikrintis 

Taigi cukrinis diabetas – rimta liga. Ir ją reikia pastebėti laiku. Jei jaučiate išvardintus sveikatos negalavimus, privaloma kuo greičiau pasitikrinti kraują. Juk šis tyrimas toks paprastas ir pigus, užimantis mažai laiko. Tačiau jo atsakymai gali pakeisti jūsų gyvenimą. Dar svarbiau – jie gali išgelbėti jūsų ar jūsų artimo žmogaus gyvybę. Nelaukite, kol pats šeimos gydytojas pasiūlys patikrinti gliukozės kiekį kraujyje. Juk pacientas pats atsako už savo sveikatą, o ne gydytojas. Laiku pastebėtas ir tinkamai gydomas, cukrinis diabetas tikrai nereikš gyvenimo saulėlydžio.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *